Perleť

Přírodní perleť se využívá především v klenotnictví, kde z ní lze vytvořit zajímavé tvary. Perleť je zasazována nejenom do hodinek, ale i do náušnic, přívěsků a prstenů. Perleť se v nemalé míře používá i v hudebním průmyslu a také na ozdoby při výrobě nábytku.

Pravá perleť je tvořena měkkýšem, který vylučuje organickou sloučeninu zvanou Aragonit. Tuto chemickou látku vytváří pro svou ochranu před parazity. Mnohdy se stává, že zrnko písku pronikne dovnitř lastury a měkkýš začne nežádoucí tělísko obalovat perletí. Takto vznikají pravé přírodní perly.

Aragonitová struktura je tvořena krystaly, které se postupem času spojují a vznikají talířky (oblázky), které vzájemně prolínají v určitých vrstvách a tak vzniká neobyčejná škála spektakulárních barev, které se na denním světle neobyčejně lesknou a mění. To, jak se perleť tvoří, závisí i na teplotě moře a tlaku vody. Tímto procesem je perleť tak jedinečná.

Perleť je po celém světě studována vědci pro její pevnost, odolnost, houževnatost a v neposlední řadě také barevnost. V roce 2013 se započalo s výzkumem syntetické perleti.

Skladováni perleti s ostrými předměty a používáni chemických prostředků muže přinést nenávratné poškození šperků a ozdob, proto je potřeba o ní náležitě pečovat jako o každý jiný šperk.