Vlastnosti perel

Trocha informací o původu a unikátnosti tahitských černých perel Jeden z nejkrásnějších koutů světa, místo snů ostrov Bora Bora leží v souostroví Francouzské Polynésie. Svůj název získal z polynéského výrazu „Pora Pora“, což znamená prvorozený. Díky jedné z nejkrásnějších lagun na světě představuje cíl mnoha cestovatelů. Nádherným písečným plážím a stále zeleným horám plným vegetace dominuje skalnatý vrchol Mt. Otemanu, který je svou výškou 727m nejvyšším bodem ostrova.

 

pirog v mořské laguně na Tahiti

Traduje se, že snad právě pro jeho krásu, snad kvůli usměvavým domorodcům s jejich poklidně nakažlivým způsobem života zde Oro, bůh plodnosti sestoupil po duze na zem a věnoval dceři bohyně Okany a boha písku Vara jako dar z lásky perlu. Další legenda říká, že měsíc posvítil svými paprsky na hladinu moře, aby vytáhl perlorodky na povrch a posvětil je rosou. Perly se zrodily z této jedinečné harmonie nebeského vlivu a zemské krásy. Snad právě všechny tyto jedinečné jasné barvy, vůně a zvuky tohoto ostrova se vstřebaly do jedinečnosti tahitských perel.

palmy v lagune na bora bora

Barva a lesk perel Tahitské perly nabízí širokou škálu barev a unikátních odstínů: třešňová, purpurová, krémová, duhová, paví zelená, modrá, kovově šedá… Lesk a třpyt perel je ovlivněn stupněm proniknutí světla na povrch perly. Známkou krásy je, když se světlo odráží v perle jako v zrcadle. Slabší jas představuje matnější efekt.

perfektní lesk černé perly dobrá kvalita černé perly špatná kvalita lesku černé perly

perfektní lesk            dobrá kvalita lesku       špatná kvalita lesku

Povrch perel Prvotřídní povrch tahitské perly je rozpoznatelný pouhým okem. Podobně jako všechny přírodní produkty mohou mít některé perly jisté nedostatky.

Základní kategorie kvality perel:

TOP GEM: Prvotřídní kvalita, žádné vady

dokonalá perla

Kategorie A. drobné, téměř neviditelné kazy

minimální povrchové chyby

Kategorie B: velmi lehké nedokonalosti

minimální viditelné vady

Kategorie C: vady na méně než 2/3 povrchu

 malé viditelné vady na povrchu černé perly


Kategorie D: relativně viditelné kazy

mnoho viditelných vad

Velikost a tvar perel Tahitská perla má v průměru 8 až 16 mm. Velmi výjimečně přesahují některé perly 18 mm a jsou považovány za vzácnost.

čená perla s velikostí 8 mmcerná perla s velikostí 16 mm

Originální tvary tahitských perel, které jsou tvořeny přírodou, jsou rozděleny do šesti základních kategorií:

kulaté/půlkulaté

černá perla kulata polokulaty tvar


oválné/knoflíkové

černá perla knoflíkového tvaru


tvar kapky

černá perla tvar kapky


kroužkové

černá perla s proužkem


částečně barokní

černá perla tvar barokní

 

barokní

černá perla barokní

Mezi výjimečné tvary patří:

kešu
mabé